کمک سه میلیارد ریالی خیران و نیکوکاران در جشن گلریزان بجنورد مرکز استان خراسان شمالی

اولین جشن گلریزان در راستای آزادی زندانیان جرائم غیر عمد مرکز خراسان شمالی با حضور خیرین ، قائم مقام مدیر عامل ستاد دیه کشور ، نماینده ولی فقیه در استان ، استاندار خراسان شمالی ، رئیس کل دادگستری ، مدیر کل زندانهای استان و مدیران و مقامات عالی استان در حالی برگزار گردید که کمک ۳میلیارد ریالی خیرین و نیکوکاران را رقم زد .

محمدی مدیرکل زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی خراسان شمالی در ابتدای این مراسم در سخنانی اظهار داشت : آزادی زندانیان جرائم غیرعمد در سال گذشته در مقایسه با سال ۹۶ در این استان ۲۴ درصد افزایش یافته است.
مجتبی محمدی اظهار داشت: پارسال ۳۰۹ زندانی جرایم غیرعمد از زندان های این استان با کمک ستاد دیه و نیکوکاران استان آزاد شدند.

وی افزود: این مددجویان از محل کمک های خیران،  تسهیلات قرض الحسنه، اخذ تخفیف از شاکیان و پذیرش درخواست اعسار محکومان و تقسیط محکوم به، از زندان های خراسان شمالی آزاد شدند.

مدیر کل زندانهای استان افزود : اکنون ۱۰۹ زندانی جرایم غیرعمد  با بدهی بیش از ۵۰ میلیارد ریال در زندان های استان محبوس هستند که در ماه مبارک رمضان چشم امید به خیران و جشن گلریزان دارند.

مهربان معاون اداری و مالی ستاد دیه کشور نیز که میهمان  ویژه جشن گلریزان بجنورد بود در سخنانی بر کمک نیکوکاران برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد تاکید و اظهار داشت : اکنون هشت هزار و ۶۴۲ زندانی جرایم مالی غیرعمد در زندان های کشور محبوس هستند که تلاش می شود امسال با کمک ستاد دیه و مشارکت مردم خیر این مددجویان از سطح زندانهای کشورآزاد شوند.

مهربان با بیان اینکه بیشترین زندانیان جرایم غیرعمد محکومان مالی هستند افزود : سال گذشته با کمک ستاد دیه و مشارکت نیکوکاران و تخفیف شکات ، هفت هزار و ۹۳۲ زندانی جرایم غیرعمد  که ۲۶۰ نفر از آنان مددجوی زن بودند از زندان ها آزاد شدند.

معاون اداری و مالی ستاد دیه کشور در خاتمه با اشاره به برگزاری ۳۰۰ جشن گلریزان در کشور، گفت: تنها در چهار استان درگیر با سیل و حوادث این آیین برپا نمی شود.

آیت الله یعقوبی نماینده ولی فقیه و امام جمعه مرکز استان نیز در این مراسم با اشاره به انواع اسیری به اسیرگناه بودن اشاره کرد و با بیان احادیثی از حضرت محمد (ص) راه نجات انسان از گناه را در استغفار دانست .

امام جمعه بجنورد همچنین با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب، خاطرنشان کرد: حضور مردم در صحنه های ملی و استکبار ستیزی و کمک به هم نوع از برکات انقلاب اسلامی ایران است.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان شمالی در ادمه سخنانش حضور مردم در صحنه های ملی و مشارکت دینی را از برکات انقلاب اسلامی برشمرد و با تکیه بر بیانیه گام دوم انقلاب  تصریح کرد : پس از انقلاب مردم در مسابقه خدمت رسانی در حوادث طبیعی و کمبودهای اجتماعی مشتاقانه شرکت می نمایند .

آیت الله یعقوبی افزود: باید تلاش کنیم کمک رسانی های ما با توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در راستای بیانیه گام دوم باشد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی خراسان‌شمالی در خاتمه سخنان خود با اشاره به واژه جشن گلریزان خاطرنشان کرد : ملت ما در ماه مبارک رمضان گل می کارد و گل افشانی میکند و فضای جامعه را با خدمت رسانی و کمک هایشان معطر می نمایند به گل خدمت ، به گل مشارکت در کار خیر .

شجاعی استاندار خراسان شمالی نیز در آیین جشن گلریزان خراسان شمالی در بجنورد پیشگیری را یکی از مسائل مهم کشور برشمرد و بر پیشگیری از ورود مددجویان به زندان ها تاکید و اظهار داشت: اگر از انجام وظایف خود غافل نشویم با این حجم سنگین زندانی در زندان ها مواجه نخواهیم شد.

وی افزود: برای جلوگیری از آسیب های اجتماعی باید افرادی که درصف گرایش به آسیب های اجتماعی قرار گرفته اند را ما مسئولین از صف خارج کنیم و آنان را به انسانهای سازنده در جامعه تبدیل نمائیم .

استاندار خراسان شمالی اظهار داشت: این افراد بعضا از سنین پایین دچار مشکلات اجتماعی و اعتیاد می شوند که اگر ما مسئولان وظایف خود را درست انجام دهیم این قشر از صف انتظار ورود به زندان خارج شده و به جمعیت سازنده جامعه تبدیل می شوند.

شجاعی همچنین بر ایجاد اشتغال در زندان ها تاکید کرد و افزود: مددجویان باید در زمان تحمل حبس، کسب و کار داشته باشند و مهارتی را بیاموزند تا در زمان آزادی دچار مشکل نشوند.

حجت الاسلام والمسلمین جعفری رئیس کل دادگستری خراسان شمالی نیز در این مراسم در سخنانی به آموزه های دینی در خصوص کمک به دیگران اشاره کرد و گفت: برکت احسان و نیکوکاری اقتصاد خانوار را بارور و شکوفا خواهد کرد پس در کار خیر هیچ ضرری وجود ندارد.  وی با اشاره به اینکه بسیاری از پرونده های زندانیان جرایم غیرعمد به بحث مهریه اختصاص دارد، بر ترویج فرهنگ آسان سازی ازدواج تاکید کرد و بیان داشت: باید فرهنگ آسان سازی ازدواج در جامعه نهادینه شود.

رئیس هیئت امناء ستاد دیه خراسان شمالی اظهار داشت: سال گذشته ۶۲۲ کارگاه آموزشی برای زوجینی که در آستانه طلاق بودند برگزار شد زیرا این کلاس ها برای رفع اختلافات خانواده ها مفید است.

شایان ذکر است دراین مراسم خیرین و نیکو کاران بیش از ۳ میلیارد ریال به ستاد دیه در جهت آزادی زندانیان جرایم غیر عمد کمک کردند .