نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی در دیدار با مدیر کل زندانها : زیر بنای خدمت رسانی توجه به کرامت و شخصیت انسانهاست

مدیر کل زندانها و اقدامات تأمینی وتربیتی استان خراسان شمالی به همراه تعدادی از مسؤلین ستاد اداره کل و زندان مرکزی بجنورد با نماینده ولی فقیه وامام جمعه مرکز استان دیدار و گفتگو نمودند.

مدیر کل زندانها و اقدامات تأمینی وتربیتی استان در دیدار نماینده ولی فقیه در استان

مدیر کل زندانها و اقدامات تأمینی وتربیتی استان در دیدار نماینده ولی فقیه در استان

در این دیدار که در محل دفتر نماینده ولی فقیه انجام پذیرفت پژمان پروین مدیر کل زندانهای خراسان شمالی در سخنانی ضمن تشکر از نماینده ولی فقیه در استان و نگاه ویژه ایشان در حوزه کمک به زندانها و مددجویان و خانواده های آنان،در گزارشی به اهداف زندانها اشاره نمود وبرقراری امنیت اجتماعی و تلاش در اصلاح وتربیت بزهکاران اجتماعی را دو ماموریت مهم زندانها و اجرایی شدن این دو هدف را در لازم وملزوم بودن یکدیگر دانست و خاطر نشان ساخت: هرچه در زندانها بیشتر به سمت برنامه های اصلاحی و تربیتی علمی و هدفمند رفته ایم در حقیقت کمک به استقرار امنیت پایدار نموده ایم.
مدیر کل زندانهای خراسان شمالی کاهش جمعیت کیفری زندانها در یک سال اخیررا از جمله توفیقات بارز زندانهای خراسان شمالی دانست و کسب عمده این توفیق را در سایه سار حمایت های رئیس کل دادگستری استان و تعامل محاکم قضایی و دادستانهای شهرستانهای استان دانست.
پژمان پروین با بیان وضعیت سنی و میزان تحصیلات مددجویان زندانهای استان از جوان بودن سن اکثریت مددجویان ابراز تأسف نمود و خاطر نشان ساخت : با توجه به ارتباط مستقیم بین میزان تحصیلات و ارتکاب بزه در جامعه ،الحمد الله با پیگیری ها و همکاری های صورت گرفته امکان آموزش یادگیری و ادامه تحصیلات از دوره مقدماتی نهضت سواد اموزی تا تحصیلات عالی و دانشگاهی در زندانهای استان فراهم می باشد.
مدیر کل زندانهای خراسان شمالی با اشاره به اینکه کلیه اقدامات اصلاحی وتربیتی زندانها بر پایه امور دینی و قرانی می باشد حضور ۱۴ روحانی تمام وقت در زندانها و ۳۷۰۰ ختم قران کریم در ماه مبارک رمضان و اقامه کلیه نمازهای یومیه زندانها در بخش پرسنل وظیفه کارکنان و مددجویان به جماعت را از جمله برنامه های فرهنگی و اعتقادی در زندانهای استان خراسان شمالی بر شمرد .
پژمان پروین با ارائه آماری مبنی بر کاهش میانگین جمعیت کیفری استان نسبت به میانگین جمعیت کیفری کشورو همچنین کاهش متهمین ، به زنجیره وار بودن فعالیت اصلاحی و تربیتی نیز اشاره ای نمود و خاطر نشان ساخت: فعالیت های اصلاحی و تربیتی در زندانها اعم از امور فرهنگی،بهداشت ودرمان، مددکاری و روانشناختی مکمل یکدیگر هستند و اعلام داشت: در تکمیل این فعالیت ها اقدامات مراقبت بعد از خروج نیز انجام می پذیرد که در این حوزه نرخ بازگشت مجدد زندانیان به زندان به حداقل ممکن رسیده است.
مدیر کل زندانهای خراسان شمالی با اعلام فرسوده بودن بخش عمده ای از فضای فیزیکی زندانهای استان ، بهسازی،بازسازی و احداث مراکز جدید و انجام عملیانت عمرانی در حدود ۶۰۰۰ متر مربع را در راستای حل این معضل دانست و خاطر نشان ساخت با اتمام پروژه های عمرانی در حال احداث به استانداردهای لازم در این حوزه خواهیم رسید.
رشد چشمگیر کمک های مردمی در جشن های گلریزان،تلاش در راستای افزایش سرانه فیزیکی زندانها با اولویت دادن به مراکز فرهنگی و تربیتی وارائه خدمات حمایتی و مددکاری و روانشناختی به منظور کاهش در بازگشت مجدد زندانیان به زندان و توجه ویژه به کرامت انسانی از جمله مواردی بود که از سوی مدیر کل زنذانهای استان در این دیدار به تفصیل به آن پرداخته شد.
مدیر کل زندانها و اقدامات تأمینی وتربیتی استان در دیدار نماینده ولی فقیه در استان

مدیر کل زندانها و اقدامات تأمینی وتربیتی استان در دیدار نماینده ولی فقیه در استان

آیت الله یعقوبی نماینده ولی فقیه در استان خراسان شمالی نیز در این دیدار در سخنانی از نگاه انسانی و حفظ کرامت انسانی در زندانها ابراز خوشحالی نمود و از زندانیان به عنوان آسیب دیدگان اجتماعی نام برد و خاطر نشان ساخت: کارکنان زندانها باید خود را در جایگاه معلمان اجتماعی جامعه بدانند و با فعالیت ها و تلاش های اثر گذار خود ،زمینه بازگشت سعادتمندانه مددجویان به خانواده و جامعه را فراهم نمایند.
امام جمعه بجنورد از تغییرات صورت گرفته درمدت اخیر در زندانهای استان و تبدیل شدن این محیط به یک مکانی آموزشی و تربیتی تقدیر و تشکر نمود و با توجه به اصلاح گری انجام شده در این حوزه ، خطاب به مدیر کل زندانها و مسؤلین حاضر در این جلسه ازآنان خواست تا از فرصت خدمت پیش آمده در این حوزه انسان سازی نهایت بهره برداری را ببرند.
وی با بیان حدیثی از پیامبر اکرم (ص) ایمان به خدا و خدمت به خلق را دو ویژگی بارز یک مؤمن حقیقی دانست و اعلام داشت: خدمت به آسیب دیدگان اجتماعی و خانواده های آنان از افضل اعمال می باشد.
آیت الله یعقوبی درمان آسیب دیدگان اجتماعی را لازم و ضروری دانست وگسترش فعالیت های مهارت آموزی در زندانها، توجه ویژه به مباحث دینی و اعتقادی و سوق دادن زندانیان به تفکر درخصوص فطرت انسان و بازگشت به خویشتن را در گرو تخصص کارکنان زندانها دانست و اهمیت این کار مهم و کاملا تخصصی را یادآوری نمود.
وی در پایان ضمن تقدیراز اقدامات و خدمات بی نظیر صورت گرفته در زندانهای خراسان شمالی پژمان پروین مدیر کل زندانهای استان را فردی با استعداد ، جوان و با انگیزه در این حوزه معرفی نمود و اعلام داشت: انجام امورات زیربنایی و ماندگار در حوزه آسیب دیدگان اجتماعی ، کنترل و کاهش آسیب ها را در جامعه به همراه خواهد داشت واین اقدامات صورت گرفته ، باقی الصالحاتی خواهد ماند .

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*