نشست تخصصی وراهبردی مدیر کل زندانهای استان با مددکاران اجتماعی زندانها وانجمن های حمایت از زندانیان خراسان شمالی

در نشست تخصصی و راهبردی مددکاران اجتماعی زندانها و انجمن های حمایت از زندانیان خراسان شمالی که با حضورکلیه مددکاران اجتماعی، رؤسای ادارات بازرسی و حفاظت و رئیس مرکز خدمات اجتماعی به ریاست مجتبی محمدی مدیر کل زندانها برگزار گردید بر موضوعاتی همچون حضور مستمر مددکاران دردرون اندرزگاهها ، پیگیری امورات قضایی مددجویان تا حصول نتیجه،پایبندی به ارزش ها واصول حرفه ای مددکاری تأکید گردید.

محمدی مدیر کل زندانها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان خراسان شمالی در ابتدای جلسه در سخنانی ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و محکوم نمودن عمل ننگین استکبار جهانی در تروریست قلمداد نمودن نیروی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی،نتیجه این اقدامات سخیفانه را رشد و گسترش همبستگی اجتماعی در جامعه دانست.

محمدی با قرائت آیات و احادیثی در خصوص دست یابی به اجر دنیوی و اخروی در انجام کار خیر از حرفه مددکاری اجتماعی به عنوان یک شغل با میزان بالای رضایت شغلی یاد نمود واعلام داشت: دستگیری از نیازمندان و در راه ماندگان و کمک به آسیب دیدگان اجتماعی یک توفیق الهی است که شامل حال مددکاران اجتماعی شده است.

مدیر کل زندانهای خراسان شمالی در ادامه با تشریح نقش مددکاران اجتماعی در پروسه اصلاح و تربیت از مددکاران حاضر در این نشست خواست تا با برقراری یک رابطه حرفه ای با مددجویان،آنان را به سمت فعالیت های فرهنگی،تربیتی،هنری،اشتغال و حرفه آموزی در درون زندان سوق دهند.

حضور مستمر مددکاران دردرون اندرزگاهها ضمن شناسایی مددجویان دارای مشکل و برقراری یک ارتباط حرفه ای و تشخیص مشکلات آنان و رسیدگی به حل مشکل به ویژه مشکلات خانوادگی از جمله مواردی بود که در این نشست مورد تأکید مدیر کل زندانهای خراسان شمالی قرار گرفت.

محمدی تکریم انسانی را لازمه کار زندانبانی و به عنوان یک اصل مهم در ارائه خدمات مددکاری قلمداد نمود و از مددکاران زندانها و انجمن های حمایت خواست تا پذیرش بی قید و شرط مددجو در ارائه خدمات را در دستور کار خود قرار دهند.

مدیر کل زندانهای خراسان شمالی با اشاره به گسترش فرهنگ صلح و سازش در جامعه،کسب رضایت از شکات زندانیان واجد شرایط را یک اقدام مهم و ارزشی در کاهش جمعیت کیفری زندانها و تحقق گسترش فرهنگ صلح و سازش دانست و بر اهمیت موضوع مستند سازی در ارائه خدمات حمایتی تأکید نمود.

اهتمام در انجام تخلیه روانی مددجویان وایجاد رضایتمندی در درون اندرزگاه ها،نهادینه کردن فعالیت های مرکز مراقبت بعد از خروج به منظور بازتوانی مددجویان،هدفمند نمودن بازدید از محل سکونت مددجویان،همگرایی و همبستگی بین مددکاران زندانها و انجمن های حمایت،بهره جستن از طرفیت نهادها و دستگاههای حمایتی از دیگر موضوعاتی بود که در این جلسه از سوی مدیر کل زندانهای استان به آن اشاره گردید.

اقدامات مددکاران اجتماعی زندانهای خراسان شمالی در سال ۱۳۹۷، در جلب رضایت از شکات ۴۶۲ زندانی،پیگیری نتیجه بخش تعیین تکلیف قرار۱۹۳۳ نفر مددجو،مداخله در آزادسازی ۴۹۷ زندانی جرائم غیر عمد،أخذ رضایت از شکات ۱۰ محکوم به قصاص نفس و همچنین ارائه آموزشهای ارتقاء مهارت های اخلاقی در دو برنامه ملی پیشگیری از اعتیاد و برنامه ملی کنترل کاهش آسیب های اجتماعی به تعداد ۱۲۵۰ همسر و فرزند مددجویان زندانهای استان به عنوان بخشی از فعالیت واحدهای مددکاری توسط رئیس مرکز خدمات اجتماعی در این نشست ارائه گردید.

در ادامه رضا زیبایی رئیس اداره حفاظت و اطلاعات زندانهای استان در سخنانی از انجام کار مددکاری به عنوان یک اقدام ارزشی یاد نمود و اعلام داشت مددکاران اجتماعی با هدف هدایت و گره گشایی از مشکلات مددجویان و خانواده های آنان،دست یابی به اهداف سازمانی را تسهیل می نمایند.وی بر رعایت نکات حفاظتی و امنیتی در ارائه خدمات و نحوه اجرای برنامه های اجتماعی و حمایتی تأکید نمود.

محمد جهاندار سرپرست اداره ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات زندانهای استان نیزدر این نشست ضمن اهمیت فعالیت های مددکاران اجتماعی در شاخص های تخصصی،کیفیت بخشی در نحوه ارائه خدمات را مورد لحاظ قرار داد و از مددکاران اجتماعی خواست تا نحوه ارائه خدمات به جامعه هدف خود را بر مبنای بخش نامه ها و دستورالعمل های سازمانی تنطیم نمایند.

شایان ذکر است درخاتمه این نشست توسط مدیر کل زندانهای استان از مددکاران با اهداء لوح و هدایایی تقدیر بعمل آمد .