مدیر کل زندانهای خراسان شمالی در نشستی تخصصی با مدیر کل کمیته امداد حضرت امام(ره):نتیجه هم افزایی در کمک به خانواده زندانیان نیازمند کاهش آسیبهای اجتماعی است

نشست هم اندیشی مدیران کل زندانها و کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره)  استان خراسان شمالی با حضور معاونین و کارشناسان و مددکاران اجتماعی این دو دستگاه و به منظورهم افزایی درحمایت بیشتر و توانمند سازی خانواده زندانیان در محل سالن جلسات زندان مرکزی بجنورد برگزار شد .

در ابتدای این نشست مجتبی محمدی مدیر کل زندانهای خراسان شمالی در سخنانی به موضوع گستردگی و گرایش آسیب های اجتماعی در جامعه اشاره نمود و اعلام داشت: خانواده زندانیان به جهت عدم سرپرست بیش از دیگر خانواده ها در معرض گرایش به آسیب های اجتماعی قرار دارند و وظیفه ما و دیگر نهادهای حمایتی است تا با هم افزایی و بسیج امکانات در راستای مصون سازی آنان اقدام نماییم.

مدیر کل زندانهای استان خراسان شمالی با اشاره به حمایت از خانواده زندانیان به عنوان یک اولویت سازمان زندانها برابر برنامه چهارم توسعه قضایی کشور از پویایی انجمن های حمایت به عنوان یک اقدام مهم در اجرای این اولویت نام برد و اعلام داشت: با پویا نمودن انجمن های حمایت از زندانیان و همچنین استقرار امکانات سخت افزاری و نرم افزاری به منظور تسهیل در ارائه خدمات به خانواده زندانیان نیازمند در سه ماهه نخست امسال تعداد ۱۹۲۳ نوع خدمت به خانواده زندانیان استان از سوی انجمن های حمایت ارائه شده است.

مجتبی محمدی با اشاره به مکفی نبودن خدمات در این حوزه ارائه خدمات مطلوب را نیازمند هم افزایی کلیه سازمانهای حمایتی و مردم نهاد و همچنین همراهی خیرین دانست و اعلام داشت:با ایجاد هم افزایی خواهیم توانست از مراحل کمک های مستمری و موردی به سمت خوداتکایی و توانمند سازی این خانواده ها حرکت نماییم.

مدیر کل زندانهای خراسان شمالی قابلیت بهره برداری از سوله های اشتغال زندانیان انجمن حمایت بجنوردرا به این منظور دانست و از مسؤلین و مددکاران کمیته امداد حضرت امام(ره) خواست تا با شناسایی خانواده ها موضوع اشتغال آنان را در این مراکز فراهم نمایند.

در ادامه مجید الهی راد مدیرکل کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) خراسان شمالی ، ضمن تشکر از همراهی و دغدغه مدیرکل زندان‌های استان اظهار داشت: هم‌اکنون ۴۰۱ خانوار زندانی تحت حمایت این نهاد هستند.

 وی افزود: همکاری و تعامل بیشتر هر دو نهاد در توسعه خدمات بهینه مؤثر خواهد بود و ما آمادگی داریم ازلحاظ امکانات و اعتبارات موجود وظیفه خود را به بهترین شکل در قبال خانواده زندانیان انجام دهیم.

الهی راد افزود: از مجموع ۴۰۱ خانوار زندانی تحت پوشش کمیته امداد حضرت امام(ره) ۲۶ خانوار درشهرستان اسفراین،۱۶۵ خانوار درشهرستان بجنورد، ۹۵ خانوار در شهرستان شیروان،۴۵ خانوار درشهرستان راز و جرگلان،۱۴ خانوار درشهرستان فاروج،۳۴ خانوار درشهرستان مانه و سملقان،۱۱ خانوار در شهرستان جاجرم و ۱۱ خانوار زندانی نیز در شهرستان گرمه سکونت دارند.

وی با اشاره به نوع کمک های کمیته امداد حضرت امام(ره) از تک خدمتی تا چند خدمتی به ارائه خدماتی همچون پرداخت کمک‌هزینه زندگی، اعطای وام‌های قرض‌الحسنه اشتغال، اهداء جهیزیه، ارائه خدمات مشاوره‌ای، مددکاری و حقوقی به خانواده های زندانیان اشاره نمود و اعلام داشت: علاوه بر خدمات ذکر شده همکاری با انجمن های حمایت از زندانیان در سطح استان و همچنین ستاد رسیدگی به اموردیه و کمک به آزادی زندانیان نیازمند از دیگر برنامه های این اداره کل می باشد.

مدیرکل کمیته امداد حضرت امام(ره) استان خراسان شمالی بابیان اینکه طی چند سال اخیر دو هزار و ۲۶۷ خانوارده زندانی از خدمات این نهاد بهره‌مند شده‌اند، ادامه داد: درسال گذشته ۱۰۰ مورد تسهیلات اشتغال‌زایی برای توانمندسازی این خانوارها به آن‌ها اعطاشده است.

برگزاری نشست های تخصصی،ایجاد شبکه مددکاری،استفاده از ظرفیت های فرهنگی و مشاوره و روان شناسی و ارائه معاضدت های قضایی از جمله موارد مطروحه از سوی مدیر کل کمیته امداد در این نشست تخصصی بود.

شایان ذکر است بازدید از مجتمع اشتغال و حرفه آموزی زندان بجنورد از دیگر برنامه های پایانی این نشست تخصصی بود .