مدیر کل زندانهای خراسان شمالی در نشستی تخصصی با روانشناسان و مددکاران اجتماعی و تأکید بر اجرای دو اصل برقراری رابطه حرفه ای و پیگیری ،در ارائه خدمات مددکاری به زندانیان

در نشست تخصصی روانشناسان و مددکاران اجتماعی زندانهای خراسان شمالی که با حضور پژمان پروین مدیر کل زندانهای استان برگزار گردید بر چگونگی ارائه معاضدت های قضایی،روانشناختی و مددکاری بحث و تبادل نظر گردید.

مدیر کل زندانهای خراسان شمالی در نشستی تخصصی با روانشناسان و مددکاران اجتماعی

دراین نشست تخصصی پژمان پروین مدیر کل زندانهای خراسان شمالی در سخنانی ضمن تشکر از اهتمام روانشناسان و مددکاران اجتماعی زندانها در ارائه معاضدتهای روانشناختی و اجتماعی به زندانیان به جایگاه و تاریخچه حرفه مددکاری اجتماعی اشاره نمود و اعلام داشت: کمک به همنوع درذات انسان مستتر است وزیبایی انسانیت و دیانت را می توان در کمک کردن انسانها به همدیگرمشاهده نمود. وی با اشاره به جایگاه ومحبوبیت بعضی از مشاغل و حرفه هادر جامعه،به جایگاه رفیع حرفه مددکاری اجتماعی اشاره نمود و خاطر نشان ساخت : مددکاری رسالت و افتخار بزرگی است که نه از دیدگاه یک شغل بلکه از دیدگاه یک هنر باید به آن نگریسته شود، هنری که ماحصل آن خوشحالی و کمک به دیگران است و نهایت رضایت قلبی مددکار اجتماعی.

مدیر کل زندانهای خراسان شمالی خطاب به مددکاران اجتماعی و روانشناسان حاضر در این نشست تخصصی قرار گرفتن در مسیر حل مشکلات مردم را یک سعادت دنیوی و اخروی تلقی نمود وخاطر نشان ساخت : این سعادت با چیز دیگر قابل تعویض نیست بلکه ما را برآن می دارد تا بار دیگر تجدید عهدی داشته باشیم بر اجرای دقیق مفاد سوگندنامه حرفه مددکاری اجتماعی و پرتلاش ظاهر شدن در پیگیری و حل مشکلات مددجویان و فائق آمدن بر مشکلات موجود در حوزره ارائه خدمات اجتماعی و روانشناختی.

پژمان پروین در ادامه به فلسفه وجودی ارائه خدمات مددکاری در زندانها پرداخت و اعلام داشت: آنچه را که در دوسال گذشته در زندانهای استان انجام داده ایم اموری ارزشی است ازآن جهت که رضایت مندی را به همراه داشته است اما هنوز به نتیجه مطلوب نرسیده ایم و دست یابی به نتیجه مطلوب نیازمند پیگیری مستمر انجام وظایف محوله در زندانهاست.

مدیر کل زندانهای خراسان شمالی با تشریح موقعیت زندان اعلام داشت:همانگونه که فعالیت های امنیتی و انتظامی در زندانها شبانه روزی است فعالیت های حوزه اصلاح وتربیت نیز نباید متوقف شود بلکه باید با یک برنامه ریزی منسجم و با وقت گذاشتن بیشتر مددکاران اجتماعی و روانشناسان این خدمات مدام در حال ارائه باشد.

پژمان پروین با تشریح بعضی از اصول حرفه ای مددکاری اجتماعی به تشریح دو اصل مهم و کاربردی رابطه حرفه ای و پیگیری در مددکاری زندانها پرداخت و اعلام داشت: مددکاران اجتماعی شاغل در زندانها با آسیب دیده ترین قشر جامعه سروکار دارند لذا لازم است در ارتباط با زندانیان و خانواده های آنان اصل رابطه حرفه ای را مورد لحاظ قرار دهند تا مبادا دچار مشکل و انحطاط گردند.

مدیر کل زندانهای خراسان شمالی در نشستی تخصصی با روانشناسان و مددکاران اجتماعی

وی در ادامه به اصل مهم و اساسی پیگیری نیز اشاره نمود و خاطر نشان ساخت:امروزه ارائه معاضدت های حمایتی به مددجویان توسط مددکاران اجتماعی آرامش و کاهش آسیب رفتارهای پرخطر را در زندانها به همراه داشته است اما اگر به دنبال اثربخشی بیشتر این اقدامات هستیم باید به اصل پیگیری توجه ویژه داشته باشیم. اصل پیگیری و پیگیری تا حصول نتیجه ضمن کمک به ایجاد اعتماد بین مددجو ومددکار نتایجی همچون کمک به کاهش جمعیت کیفری زندانها و نهایتاً کمک به کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی فراوانی را به همراه خواهد داشت.

مدیر کل زندانهای خراسان شمالی بازنگری در شیوه های ارائه خدمات را مطرح نمود و خاطر نشان ساخت : فرایندهای ارائه خدمات مددکاری و روانشناختی در زندانها به جهت کمبود منابع از جمله منابع انسانی باید مورد بازنگری ویژه قرار گیرد و بر انجام ارائه مددکاری گروهی، و روان درمانی گروهی تأکید نمود.

پژمان پروین در ادامه موضوع تغییر روش ها در ارائه خدمات مددکاری به روش جامعه محوری اشاره نمود و از مددکاران اجتماعی زندانهای خراسان شمالی خواست تا با حضور در درون اندرزگاهها و محل اسکان مددجویان از نزدیک با آنان در ارتباط و ضمن تشخیص مشکل ، برنامه های حمایتی خودرا اجرایی نمایند وی بر پرهیز از مراجعه محوری در واحدهای مددکاری از مددکاران خواست تا به صورت روزانه وضعیت فردی ،اجتماعی و قضایی کلیه مددجویان جدید الورود را بررسی ومعاضدت های لازم را ارائه نمایند.

مدیر کل زندانهای خراسان شمالی با اشاره به وظایف مددکاران اجتماعی در زندانها و پل ارتباطی بین زندانیان و خانواده های آنان،خانواده زندانیان را از جمله اقشار آسیب دیده ودر معرض آسیب های اجتماعی فراوانی دانست و اعلام داشت: باید با اهتمام بیشتر و تعامل و همکاری با انجمن های حمایت ، ایجاد بانک اطلاعاتی کامل از وضعیت معیشتی و اقتصادی خانواده زندانیان را در دستور کار خود قرار دهیم تا حمایت های اجتماعی و اقتصادی ما هدفمند و برحسب ضرورت انجام پذیرد.

اهتمام در انجام تخلیه روانی زندانیان،اهتمام در ارائه معاضدت های قضایی از جمله تعیین تکلیف قرارها،تلاش در کاهش رفتارهای پرخطر،ایجاد رضایت مندی در درون اندرزگاهها،اهتمام در أخذ رضایت از شکات به ویژه محکومین به قصاص نفس، بهره گیری از توان انجمن های حمایت و نهادهای حمایتی از دیگر مواردی بود که در این نشست از سوی مدیر کل زندانهای استان مطرح وبر اجرای آن تأکید گردید.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*