مدیر کل زندانهای خراسان شمالی درجلسه کمیته مقابله با عرضه مواد مخدر :پیشگیری مقدم بر درمان است

سومین جلسه کمیته مقابله با عرضه مواد مخدر خراسان شمالی به میزبانی اداره کل زندانها در اردوگاه کار درمانی و حرفه آموزی شیروان برگزار شد.

ریواده دبیر شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان در ابتدای این جلسه با اشاره به برنامه های فرهنگی و پیشگیری در راستای تفاهم نامه بین سازمان زندان ها و دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کشور افزود : اقداماتی که در زندان ها در حوزه فرهنگی و پیشگیری صورت گرفته بسیار با ارزش و در راستای تفاهم نامه می باشد که جای تقدیر دارد .

محمدی مدیر کل زندانهای خراسان شمالی نیز دراین جلسه با اشاره به کمبودهای زندان شیروان در حوزه خودرویی از جمله خودروی حمل زندانی ، آمبولانس و آتش نشانی ، حمایت دیگر نهادها و دستگاههای متولی در رفع کمبودهای زندانهای استان را خواستار شد.

مدیر کل زندانهای استان در ادامه با اشاره به مبحث مهم پیشگیری به سطوح مختلف این امر مهم پرداخت و خاطر نشان ساخت:تلاش در کاهش وقوع بزه و کاهش ورودی زندانها قطعاً نیازمند ایجاد بسترهای مختلف فرهنگی،اجتماعی و اقتصادی در جامعه است اما بخش دیگر پیشگیری منوط به اقدامات اصولی در زندان و حمایت های اجتماعی پس از آزادی از زندان می باشد که با این امر میتوان بازگشت مجدد زندانیان به زندان را به حداقل ممکن رساند.

مدیر کل زندانهای استان درادامه سخنان خود در این نشست صیانت از مددجویان بهبود یافته و آزاد شده را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد ؛ در صورت حمایت از مددجویان آزادشده  و بهبود یافته کاهش جمعیت کیفری زندانها را شاهد خواهیم بود .

محمدی در خاتمه سخنان خود افزود: مبارزه با مواد مخدر در ذیل سه عنوانِ پیشگیری، درمان و مقابله تعریف می‌شود که در بحث پیشگیری، ما باید از گرایش آحاد مردم و خصوصاً جوانان به‌سوی استعمال مواد مخدر جلوگیری کنیم.

مرآتی فرماندار و رئیس شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر شیروان نیز در این نشست اظهار داشت : عزم و توجه جدّی شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان به کاهش آسیب اعتیاد شهرستان شیروان جای تقدیر دارد و باعث دلگرمی و تلاش مضاعف مسئولین این شهرستان جهت کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد شده است.


رئیس شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر شیروان بر نا امن کردن فضای مصرف و توزیع مواد مخدر نیز تاکید کرد و خاطر نشان ساخت : جهت کاهش آسیبهای اجتماعی باید با توزیع کنندگان مواد مخدر برخورد قانونی صورت گیرد و در عین حال رعایت حقوق انسانی و اسلامی مجرمین نیز الزامی است .

فرماندار شیروان در بخش دیگر سخنان خود به اشتغال زندانیان اشاره نمود و با اشاره به سختی کار زندانبانی و شرایط خاص این شغل که بخش مهمی از چرخه تامین امنیت جامعه را تکمیل می نماید بر لزوم توجه دستگاه های اجرایی شهرستان جهت ایجاد راهکارهای مناسب به منظور حمایت همه جانبه از زندان جهت اصلاح شخصیتی آسیب دیدگان اجتماعی و بازگشت آنها به اجتماع و همچنین رفع مشکلات موجود تاکید نمود .

شایان ذکر است در این نشست دیگر اعضا نیز پیرامون کاهش آسیبهای اجتماعی و شیوه های مقابله با عرضه مواد مخدر راهکار و پیشنهاداتی را مطرح نمودند .