مدیرکل اداره زندانهای خراسان شمالی در نشست مشترک با مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان: با گسترش فعالیت های حرفه آموزی و اشتغال مسیر مساعدت به خانواده زندانیان را تغییر دهیم

پژمان پروین مدیر کل زندانهای خراسان شمالی به منظور گسترش فعالیت های حرفه آموزی و اشتغال در نشستی با محمد رضا رضایی مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان شمالی به بررسی راهکارها و همکاری مشترک اجرای آموزش های مهارتی برای زندانیان پرداخت.

این نشست که در محل اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان خراسان شمالی برگزار گردید پژمان پروین در سخنانی به فرایند اجرای برنامه های اصلاحی و تربیتی در زندان اشاره نمود و از آموزش های فنی و حرفه ای بعنوان شاه کلید دست یابی به توانمند سازی و خود اتکایی  زندانیان نام برد.

مدیرکل اداره زندانهای خراسان شمالی در نشست مشترک با مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان

مدیرکل اداره زندانهای خراسان شمالی در نشست مشترک با مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان

مدیر کل زندانهای خراسان شمالی نداشتن مهارت به ویژه مهارت شغلی را عاملی مهم و اساسی در گسترش بیکاری در جامعه دانست و از بیکاری به عنوان یک معضل اجتماعی و آسیب مولد در بروز بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی یاد کرد.

پژمان پروین در ادامه با تشکر از همکاری اداره کل فنی و حرفه ای استان با مجموعه زندان و برگزاری دوره های آموزشی ویژه مددجویان،هدف غایی این آموزش ها را توانمند سازی و خود اتکایی زندانیان دانست و اعلام داشت: برای دست یابی به چنین هدف خوب و مهمی باید بر مواردی همچون،همخوانی داشتن دوره های آموزشی با نیاز جامعه، تمرکز بر آموزش مشاغل به روز و کارآمد و همخوانی بین استعداد فردی و مهارت در حال آموزش توجه داشت.

مدیر کل زندانهای خراسان شمالی در ادامه به گسترش فضاهای فیزیکی در خصوص اجرای این امر مهم در سطح زندانهای استان اشاره نمود و اعلام داشت :با اعتقادی که به نقش مؤثر اشتغال و حرفه آموزی در کمک به باز اجتماعی نمودن مددجویان قائل هستیم، در یک و نیم سال اخیر بیش از ۲۵۰۰ متر مربع فضای اشتغال و حرفه آموزی در سطح زندانهای استان ایجاد نموده ایم که با بهره برداری نهایی از این اماکن ، فضای اشتغال و حرفه آموزی مددجویان زندانهای استان از استانداردهای تعیین شده بسیار بیشتر خواهد بود.

پژمان پروین گسترش فعالیت های حرفه اموزی و اشتغال در زندانها را علاوه بر کمک به کاهش آسیب رفتارهای پرخظر در محیطی همچون زندان، تغییر مسیری درحمایت از خانواده زندانیان دانست و اعلام داشت : با اشتغال زندانیان در زندان وکسب درآمد، حمایت اجتماعی و اقتصادی همراه با عزت نفس از همسر و فرزندان زندانیان انجام خواهد گرفت.

تجهیز کارگاههای زندان، اعزام مربیان ماهر و متخصص،تجدید نظر در دوره های آموزشی برگزار شده،تکیه بر کاربردی نمودن آموزش ها از دیگر مواردی بود که از سوی مدیر کل زندانهای خراسان شمالی در این نشست مشترک مطرح گردید.

  محمدرضا رضایی مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان نیز در سخنانی ضمن تبیین و تشریح آموزشهای فنی و حرفه ای از  آمادگی  این اداره کل جهت گسترش مشارکت در  مهارت آموزی و ارتقای توان مهارتی زندانیان خبر داد.

رضایی با تاکید بر نقش « مهارت آموزی » در اشتغالزایی و کاهش آسیبهای اجتماعی ، اظهار داشت :در ابتدای سال  میزان تعهد اجرای آموزش های فنی و حرفه ای در بخش زندان با شاخص« نفرساعت » تعیین و بین شهرستانهای سطح استان توزیع شده که بخش عمده آن محقق و باقی مانده آن تاپایان سال محقق خواهد شد

وی افزود : تعهد سال ۹۶ استان در بخش « آموزش در زندان »  ۲۱۷ هزار نفر ساعت میباشد که تاکنون ۱۵۵ هزار نفرساعت معادل ۷۲% تعهدات اجرایی شده است و تاپایان سال ۲۸ % باقی مانده اجرایی خواهد شد .

رضایی با تاکید بر اجرای دوره های آموزشی مبتنی بر نیازبازار کار تصریح کرد : هدف اصلی و نهایی ما ارائه آموزش های مهارتی است که منتج به اشتغال گردد.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*