رهایی ۲ نفرزندانی محکوم به قصاص ، از دار مجازات در زندانهای خراسان شمالی در ایام محرم

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی تربیتی استان خراسان شمالی با اعلام این خبر گفت: در ایام سوگواری سالار شهیدان حسین ابن علی علیه السلام و یاران با وفای آن حضرت ، ۲ نفر از محکومان به قصاص نفس در زندان مرکزاستان با کسب رضایت از اولیای دم از اعدام رهایی یافتند.

محمدی تصریح کرد : این زندانی‌ها با نام‌های ( ج ک )  حوزه قضایی راز و جرگلان  ( ه ص ) حوزه قضایی فاروج  به جرم قتل عمد به ترتیب حدود  5 و ۲ سال در زندان مرکزی بجنورد منتظر اجرای حکم اعدام بودند.

وی اضافه کرد: با پیگیری دادستان ، مددکاران زندان ، امام جمعه ، معتمدین محلی ، شورای حل اختلاف و اعضای کمیته صلح و سازش استان با حضور مستمر در منزل اولیای دم، سرانجام خانواده های مقتول با تاسی به آموزه‌های اسلامی از شکایت خود صرف‌نظر کردند و این دونفر زندانی از قصاص رهایی یافتند .

مدیر کل زندانها ی خراسان شمالی تصریح کرد: گذشت و بخشش، رضایت خداوند را در پی دارد و به تبعیت از این خصلت حسنه است که در قانون جزایی کشور به عطوفت اسلامی توجه ویژه شده است و در مناسبت های مختلف محکومان نادم از گناه به پیشنهاد رئیس محترم قوه قضائیه و موافقت رهبر معظم انقلاب از نعمت آزادی بهره مند می شوند.

محمدی اجرای فعالیت های فرهنگی را از جمله اقدامات موثر در ایجاد اخلاق حسنه در بین زندانیان عنوان کرد و اظهار داشت : در کنار اجرای فعالیت های فرهنگی و آموزش معارف اسلامی از جمله قرائت ، تفسیر و حفظ قرآن کریم، آموزش های فنی و حرفه ای ، آموزش از راه دور و همچنین سواد آموزی  نیز در زندان های استان انجام می شود .

مدیر کل زنداهای خراسان شمالی در خاتمه ابراز امیدواری کرد : مددکاران اجتماعی زندانها ، اعضا و کارکنان شورای حل اختلاف استان با عمل به مبانی قانونی و تحقق اهداف پیش بینی شده در آینده نیز همچون همیشه با هدف گسترش فرهنگ صلح و سازش در سطح جامعه به شکل موثرتری به ارائه خدمت بپردازند تا زمینه آزادی دیگر زندانیان نیز فراهم گردد .