رئیس کل دادگستری خراسان شمالی در جلسه شورای قضایی استان به میزبانی اداره کل زندانها: پاسداری از آرمانهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران با تأسی ازمکتب امام حسین(ع)

جلسه شورای قضایی استان خراسان شمالی به میزبانی اداره کل زندانها به ریاست حجت الاسلام و المسلمین جعفری رئیس کل دادگستری و رئیس شورای قضایی و دیگر اعضاء در محل سالن جلسات اداره کل زندانها برگزار گردید.

جلسه شورای قضایی

در ابتدای این جلسه پژمان پروین مدیر کل زندانها وعضو شورای قضایی استان ضمن خیر مقدم به اعضای شورا گزارش از وضعیت موجود زندانهای استان ارائه نمود و اعلام داشت: لازمه اجرای دقیق برنامه های امنیتی و اصلاحی و تربیتی در زندانها تعامل دستگاههای قضایی با مجموعه زندانها است.

وی با اشاره به سیاست کلان قوه قضائیه مبنی بر کاهش جمعیت کیفری زندانها،اجرای این سیاست مهم را در استان بسیار مطلوب دانست و اعلام داشت:با تعامل مثبت و سازنده ای که بین مجموعه زندان و محاکم قضایی وجود دارد،استان خراسان شمالی از استانهای موفق در این امر محسوب میگردد.

عضو شورای قضایی استان ،تعیین تکلیف قرارها،ارائه معاضدت های قضایی،تلاش در برخورداری زندانیان از تسهیلات حقوقی،فعال نمودن واحدهای مددکاری و حمایتی،تلاش مضاعف در آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد و حمایت از خانواده زندانیان را از جمله امورات جاری زندانهای استان در زمینه کمک به کاهش جمعیت کیفری عنوان نمود.

پژمان پروین در ادامه گزارش خود به اقدامات عمرانی انجام گرفته در زندانهای استان نیز اشاره نمود و اعلام داشت:دردو سال اخیر بیش از ۱۲۰۰۰ مترمربع فضای فیزیکی در زندانهای استان،مورد احداث،بهسازی و بازسازی قرار گرفته که ایجاد این بستر مناسب رسیدن به اهداف مجازات حبس مبنی بر اصلاح و تربیت زندانیان و کمک به بازگشت سعادتمندانه آنان به جامعه را تسهیل نموده است.

مدیر کل زندانهای خراسان شمالی با اشاره به کسب توفیقات این اداره کل در ارزیابی های مختلف از جمله کسب دستگاه برتر در شاخص های عمومی جشنواره شهید رجایی را دربین کلیه دستگاههای اجرایی و قضایی استان و همچنین کسب عناوین برتر در موضوعات نماز،امر به معروف و نهی از منکر،کتابخوانی،روابط عمومی،امور مالی و… را مرهون تعامل و همکاری مجموعه قضایی استان و ارشادات رئیس کل محترم دادگستری دانست و از اعضای شورای قضایی به صورت ویژه تشکر نمود.

در ادامه این جلسه حجت الاسلام والمسلمین جعفری رئیس کل دادگستری استان نیز در سخنانی ضمن عرض تسلیت ایام سوگواری اباعبدالله الحسین (ع) به بعضی از صفات و ویژگی های بارزامام حسین (ع) و اهداف قیام عاشورا اشاره نمود و اظهار داشت:امروز کارگزاران جمهوری اسلامی ایران بیش از هرموقع دیگر نیازمند شناخت کافی از اهداف قیام امام حسین(ع) هستند و رمز پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در بطن شناخت از محرم و صفر بود.

وی خطاب به اعضای شورای قضایی استان تأسی و پاسداشت قیام عاشورا را لازمه انجام کار مدیریت جهادی دانست و بر زنده نگه داشتن آرمانهای مقدس این قیام تأکید نمود.

رئیس کل دادگستری استان خراسان شمالی، با بیان این نکته که برخورد با اخلالگران نظام اقتصادی عزم و اراده جدی می طلبد، بر ضرورت نظارت بر شبکه توزیع  کالاهای مکشوفه  تأکید و تصریح کرد: بخش عمده ای از مشکلات مردم در حوزه شبکه توزیع متمرکز شده است. لذا لازم است متولیان کار، این شبکه را دقیقا شناسایی و بر نحوه عملکرد آن نظارت نمایند.

وی همچنین افزود: مردم به دنبال نتیجه کار هستند و ما وظیفه داریم در خصوص اقدامات خود صادقانه به آنها اطلاع رسانی و دقیقاً اعلام کنیم که چه میزان از کالاهای مکشوفه و به چه کیفیتی به بازار تزریق شده و نیز رصد شود که مجموع کارهایی که صورت گرفته، چه تأثیری در بازار و تعدیل قیمت ها و ایجاد ثبات اقتصادی داشته است.  

این مقام قضایی، با انتقاد از برخی سوء مدیریت ها و بی تدبیری ها و عدم برنامه ریزی در گذشته، تصریح کرد: قطعاً بخش عمده ای از مشکلات اقتصادی گریبان گیر کشور، ناشی از سوء مدیریت ها و عدم پیشگیری و عدم اتخاذ تمهیدات بازدارنده است. لذا وقتی شاهد نوسان صعودی و مکرر قیمت کالاها هستیم، قطعا باید سراغ دانه درشت ها در هر مقام و جایگاهی رفت و حتی اگر قصور متوجه مدیران دستگاه های دولتی و حاکمیتی باشد، باید با آنها نیز برخورد شود .

حجت الإسلام والمسلمین جعفری، با تبیین وظیفه مثلث نظارتی مشتمل بر دادستان، بازرس کل و سازمان تعزیرات حکومتی استان، از دستگاه های نظارتی مزبور خواست؛ ضمن ورود میدانی در عرصه و تقویت و تداوم نظارت ها در فرایند تولید و توزیع کالاهای اساسی مردم، نتایج عملکرد خود را از حیث میزان تأثیرگذاری بر ثبات بازار و ایجاد تعادل در قیمت ها، گزارش نمایند.

این مقام قضایی در ادامه، با ابراز نگرانی از تعطیلی برخی واحدهای تولیدی در استان، بر لزوم شناسایی و معرفی تعداد دقیق واحدهای تولیدی نیمه فعال و همچنین تعداد دقیق انبارهای استاندارد و غیراستاندارد در سطح استان توسط سازمان صنعت،معدن و تجارت تأکید کرد.  

رئیس شورای قضایی استان در ادامه ضمن تشکر از میزبانی اداره کل زندانها،موضوع زندان و استفاده درحد ضرورت از این مجازات را مورد تأکید قرار داد و اعلام داشت: الحمدالله با اقدامات خوبی که در زندانهای استان انجام گرفته است مجموعه زندانهای استان از وضعیت نسبتاً مطلوبی برخوردار می باشند ضمن اینکه دغدغه های زندان در خصوص تأمین و تجهیزات امکانات باید مورد لحاظ قرار گیرد.

در ادامه این جلسه دیگر دستورات شورای قضایی مورد بررسی قرار گرفت که نهایتاً تصمیمات لازم اتخاذ گردید.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*