دکتر جهانگیر: سازمان زندان ها یک نهاد اجتماعی و آموزشی است

دکتر جهانگیر در حاشیه بازدید از زندان مرکزی بجنورد با حضور در جمع مسئولین قضایی استان و کارکنان این زندان بر برنامه های اجتماعی سازمان زندان ها را تشریح کرد.
رئیس سازمان زندان ها گفت: در نظام جمهوری اسلامی، زندان یک نهاد اجتماعی است که در راستای توسعه سلامت اجتماعی جامعه فعالیت می نماید.
وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در طی سال های اخیر این سازمان گفت: دو پدیده طلاق همسران و ترک تحصیل فرزندان مهم ترین معضل خانواده های زندانیان می باشد که با فعالیت های صورت گرفته ضمن شناسایی فرزندان زندانیان، با همکاری وزارت آموزش و پرورش تعداد قابل توجهی از آنان به کلاس های درس بازگشتند.
مشاور رئیس دستگاه قضا افزود: با شناسایی خانواده های در معرض آسیب زندانیان و برگزاری جلسات مشاوره تعداد قابل توجهی از همسران آنان از درخواست طلاق منصرف شدند.
دکتر جهانگیر در ادامه تصریح کرد: با توجه به اینکه حدود ۷۰ درصد زندانیان به طور مستقیم و یا غیر مستقیم با مواد مخدر مرتبط هستند نجات خانواده های در معرض آسیب و جلوگیری از وقوع زمینه های بروز جرم در این خانواده ها یکی از مهم ترین برنامه های اجتماعی سازمان زندان هاست.
دکتر جهانگیر با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در خصوص مقابله با آسیب های اجتماعی اظهار داشت: سازمان زندان ها امروز یکی از دستگاه های برتر در مقابله با آسیب های اجتماعی است.
این مقام ارشد قضایی بیان کرد: در حوزه بهداشت و درمان و ضرورت توجه به این بخش برای اولین بار طرح خوداظهاری داوطلبانه زندانیان در خصوص بیماری ها به اجرا گذاشته شد که تعدادی از زندانیان مبتلا به HIVکه نسبت به بیماری ناآگاه بودند شناسایی و تحت درمان و مراقبت های پزشکی قرار گرفتند.
وی با تاکید بر توسعه خدمات درمانی در زندان ها تصریح کرد: اگر این بیماری ها شناسایی و کنترل نشوند موجب شیوع آن در جامعه می شود و از این نظر سازمان زندان ها خدمتی در راستای سلامت جامعه انجام می دهد.
دکتر جهانگیر همچنین از اجرای طرح شناسایی و مراقبت از زندانیان دارای بیماری های غیرواگیر دار از جمله دیابت و… خبر داد و افزود: اصلاح رژیم غذایی این دسته از زندانیان یکی دیگر از خدمات سازمان زندان ها در این حوزه است.
رئیس سازمان زندان ها در بخش دوم سخنان خود با اشاره به وضعیت قضایی و زندان های خراسان شمالی گفت: بر اساس آمار موجود در ۱۰ سال اخیر شاهد کاهش ۳۵ درصدی زندانیان جرائم مواد مخدر در این استان هستیم.
وی ادامه داد: هر چند جرم اول این استان را مواد مخدر تشکیل میدهد اما خوشبختانه نسبت به میانگین کشوری هفت درصد کمتر است.
وی سرقت و جرائم علیه اشخاص را جرم های دوم و سوم استان عنوان کرد.
رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضائیه با قدردانی از مجموعه قضایی استان گفت: میانگین تعداد متهمان این استان از میانگین کشوری ده درصد کمتر است که این امر نشان دهنده اهتمام مجموعه قضایی استان بر تعیین تکلیف زندانیان است.
دکتر جهانگیر همچنین با قدردانی از مدیر کل زندان های استان گفت: اقدامات صورت گرفته در زندان های استان که با یک عزم جهادی صورت گرفته است را میتوان در سطح جهان مطرح نمود.
شایان ذکر است دکتر جهانگیر با حضور در زندان مرکزی بجنورد مبلغ یک میلیارد ریال جهت کمک به خانواده زندانیان و همچنین مبلغ دو میلیارد ریال جهت تسریع در ساخت سوله های اشتغال خانواده زندانیان اهدا نمود.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*